
Fra
Bli med kjenn og føl på det mystiske Finnskogen har å by på
Fra
FULLBOOKET - Dagstur til mystiske Finnskogen
Finnskogene er en opplevelse for livet. Mystikken og trolldommen hviler fortsatt over de store skoger. Man fornemmer slitet og svetten fra skogsarbeiderne og tømmerfløterne. På tur igjennom Finnskogen må man ferdes med alle sanser åpne.
Avreise fra avtalt tid og sted. Turen går via Oslo, Klølfta til Sanngrund for servering av 2 halve rundstykker m/kaffe.
Deretter turen går videre via Kongsvinger, Roverud, over Lundersæter og vi merker oss majestetiske Grue-Finnskog kirke fra 1886 med en vakker kirkegård hvor de mange gravene skjuler ulike skjebner fra de store skogområder. Ankommer Finnskogen Kro og Motell hvor vi tar oss tid til en kaffe). På Svullrya finner vi dyr som alpakkaer, lamaer, villsauer, m,m som rusler fredelig omkring på anlegget.
Etter pausen tar vår guide oss med på en reise 400 år tilbake i tid. Her i utkanten av tettstedet Svullrya merker vi oss “Presidentboligen” til Finnskogens ubestridte “dronning” Åsta Holth, (død 1999). Så langs innsjøen Røgden med mye historie som guiden beretter om. Vi titter på innvandrerbautaen med 431 navn fra innvandrertiden. Det blir en liten svipp til Sverige for å besøke Östmark kirke, anno 1765. Et unikt kirkebygg, bygd kun av innsamlede byggematerialer, fra “ortens” befolkning på den tid. På kirkegården fornemmer vi en egen atmosfære, og nettopp her ligger Finnskogens siste “trollkjerring” som levde fra 1855 til 1941.
Hennes navn var Karin Henriksson, eller Finn-Kaia. Videre hører vi om innvandringen fra Finland på slutten av 1500-tallet, samt Gustav Vasa’s tredje og beste sønn, Karl den 9. “bondekongen”, som ga befolkningen i Finland fritt leide til Sverige og Norge om de ville slå seg ned i de store uberørte skoger. De kaltes ti-mils-skogene. Den gang kongen bare var hertug, gav han samtidig alminnelig tillatelse til å rydde og bygge i disse skoger. Turen går til mystiske Röjdenkorset hvor ingen ting vil gro i korsets fotefar. Det skal smake med mat, og på Finnskogen Kro & Motell er det duket for oss. Vi får servert middag m/dessert og kaffe. Mystiske Finnskogen. Bli med kjenn og føl på det Finnskogen har å by på.
På siste etappen hjem får vi tid til å “fordøye” våre opplevelser fra trolske Finnskogen.
Program
Last ned program (pdf)Reisevillkår
Kr. 1.565,-


