
Fra
Sommertur til Stavern og Nerdrum museet
Fra
Dagstur til Sommerbyen Stavern
Stavern ble av Herman Wildenvey døpt til ”Norges Smilehull”. Vakker, gammel tradisjonsrik by med sin pittoreske idyll. Dagens bysentrum stammer fra gjenreisningen etter en bybrann i 1883, mens Fredriksvern kirke, indre torv og garnisonsbygningene rundt Pumpeparken er fra 1700-tallet. I Stavern skjer det alltid noe. Her er kunstutstillinger, båtfestivaler, konserter m.v. I nærområdet ligger Minnehallen, Fredriksvern, Byparken, Citadellet, Stavern kirke mm. I sommertiden er det mange salgsutstillinger med keramikk, billedhuggerkunst, tekstil, grafikk, glass, litografi m.v.
Avreise fra avtalt tid og sted, turen går på gode veier til Horten og Baltzer Restaurant som ligger helt nede ved Oslofjorden, her får vi servert 3 snitter og kaffe.
Vi tar plass i bussen og kjører til Larvik.
I den tidlige middelalder lå det flere gårdsbruk her og disse utgjorde Larvik. Men byen fikk ikke sitt nåværende navn før senere og den gangen var stedet kjente som Lagarvik. Et slikt sted hadde ikke noen formelle privilegier eller handelsrettigheter, dette kom først senere. I 1633 fikk Larvik en tollbod som formentlig lå ovenfor Yttersø og Larvik ble offisielt et tollsted.
Siden gikk det fort, spesielt på grunn av handelen med tre og flere kjøpmenn kom fra utlandet for å handle. Byen hadde derfor en kraftig vekst frem mot slutten av 1600-tallet. I 1671 fikk Larvik status som kjøpstad. På samme tid ble Larvik også et grevskap under ledelse av Ulrik Frederik Gyldenløve da han hadde kjøpt opp alle bygrunnene og beboerne måtte betale skatt til greven. Omvisning med guide. Vi får blant annet se Indre havn med nye Farris Bad, Tollerodden, Archerfamiliens hus samt Thor Heyerdahls barndomshjem (forbehold).
Videre går turen til Stavern, kort sightseeing i buss. Vi besøker også Nerdrum som åpnet i 2024. Museet har som formål å formidle Odd Nerdrums malerier og verk, og sørge for at disse blir visuelt tilgjengelige for et allment publikum samt formidle kunnskap om hans liv og virke. Maleriene viser bredden og høydepunktene i malerens produksjon over mer enn et halv århundre. Ingen originalverk fra museets samlig, inkludert malerier, skisser, tegninger og grafikk er til salgs: verkene er reservert for offentlighetens interesse og for å bevares som en del av Norges offentlige kulturarv.
Besøket i Stavern avsluttes med en fin 2-retters middag på Hotell Wassilioff. Hjemveien går raskeste vei tilbake over Holmestrand og Drammen.
Program
Last ned program (pdf)Reisevillkår
Pris pr. person kr. 1.595,-
